Laseroterapia to termin określający wszystkie zabiegi poprawiające kondycję ciała, do których przeprowadzania wykorzystuje się światło lasera. To stosunkowo młoda (jak na medycynę) dziedzina, która rozwija się prężnie od połowy XX wieku i daje coraz lepsze efekty. Choć najczęściej z laserem można spotkać się w kontekście chirurgii lub medycyny estetycznej, warto wiedzieć, że nie na tym kończą się jego sprzyjające zdrowiu właściwości.
W profesjonalnej laseroterapii używa się laserów medycznych – są to urządzenia, które emitują mocno skupioną punktowo jednobarwną wiązkę światła. Wiązka ta może mieć określone natężenie, długość i moc, oraz może pracować ciągle lub w trybie pulsacyjnym o określonej częstotliwości. Ze względu na tak wiele specyficznych cech, laser ma bardzo szerokie, wciąż rozwijane spektrum zastosowań, a poszczególne urządzenia mocno się między sobą różnią.
W przeciwwskazaniach zwykle wymienia się wiele schorzeń, które są przeciwwskazaniami dla wszystkich innych terapii fizykalnych. Jednym z przeciwwskazań jest choroba nowotworowa 5 lat od czasu wyleczenia. To przeciwwskazanie wynika bardziej z obawy o bycie posądzonym o wyrządzenie szkody pacjentowi niż z badań naukowych. Gdyby choroba nowotworowa była tak istotnym przeciwwskazaniem to wymagałoby się od pacjenta aktualnego badania markerów nowotworowych. Inną sprawą jest, że w ramach dobrej praktyki należy pacjenta zapytać i w jego karcie uczynić z takiego wywiadu stosowną notatkę.
Inne przeciwwskazania jak ciąża, cukrzyca itd. pozostają poddane rozwadze lekarzowi. Jeżeli efekty medyczne jak np. w przypadku terapii stopy cukrzycowej są znaczące, a ryzyko zaburzenia gospodarki insulinowej znikome, wówczas oczywiście zabieg jest zasadny.